آدامس بجویم یا نه!!!؟؟؟

آدامس بجویم یا نه!!!؟؟؟

1396/8/6 16:32:57   شنبه

آدامس را می توان یکی از قدیمی‌ترین تنقلات جهان دانست ، که از سالها قبل در شکل‌ها و طعم‌های متنوع استفاده شده است. مصرف آدامس در هزاران سال قبل توسط باستان شناسان به ثبت رسیده است.

استفاده از آدامس در فرهنگ‌های مختلف نیز مانند یونانیان باستان و سرخپوستان به شکلهای متفاوت تری دیده شده و در تاریخ نامبرده شده است، زنان یونانی با جویدن این ماده دهانشان را خوش بو و دندان‌هایشان را تمیز می‌کردند. و حتی در ایران نیز از صمغ گیاه ون که سقز نام دارد به عنوان آدامس طبیعی استفاده می‌کردند. در زمان‌های قدیم سقز توسط پزشک‌های مشهوری چون ابو علی سینا برای درمان بیماری های دستگاه گوارش تجویز می‌شده است. ولی سابقه آدامس‌های امروزی به دهه 1860 باز می‌گردد، هنگامی که ماده‌ای به نام چیکل (chicle) تولید شد.

 

 

چیکل در اصل به عنوان یک ماده لاستیکی از مکزیک وارد شده بود که از یک درخت همیشه‌سبز گرمسیری به نام Manilkara chicle استخراج شده بود ، صمغ درخت چیکل به خاطر نرم‌تر بودن و نگهداشتن طولانی‌مد‌ت‌تر رایحه به تدریج نسبت به سایر رزین‌ها قابل استفاده در تولید آدامس‌ها ، رواج بیشتری پیدا کرد. کلمه آدامس از نام Thomas Adams گرفته شده است. وی در سال۱۸۷۱ یک ماشین خودکار برای کارخانه آدامس طراحی کرد که با انداختن پول در سوراخ آن؛ جنس مورد نظر از آن خارج می شد. در سال ۱۸۸۸ اولین آدامس توسط آن ماشین در ایستگاه زیرزمینی شهر نیویورک فروخته شد.

 

عکسی بسیار قدیمی از اولین تولیدات آدامس در آمریکا

 

عکسی قدیمی از اولین آدامس های تولیدی کشورمان ایران

 

و حالا گوشه ایی از مزیت های جویدن آدامس ؛

  • بهبود حافظهٔ عملی و افزایش توان یادگیری کوتاه‌مدتو بلندمدت. نکتهٔ قابل توجهِ دیگر این‌ که برخی از محققان اعلام کرده‌اند جویدن آدامس، بخش جلوی شبکهٔ مغزیرا فعال‌تر می‌کند و موجب پردازش بهتر اطلاعات مغزانسانمی‌شود.
  • محققان معتقدند که نه‌تنها عضلات دهان، بلکه فعالیت عضلهٔزباننیز، هنگام جویدن آدامس افزایش می‌یابد و به دفع مواد سمی گروهی از عضلاتبدن کمک می‌کند.
  • نتایج بعضی دیگر از تحقیقات، نشانگر تأثیر مثبت جویدن آدامس در کاهش موارد رفلاکسبوده‌است. درضمن، جویدن آدامس درحین پیاده‌روی، از بازگشت اسید معدهبه مریجلوگیری می‌کند.
  • به نظر برخی از محققان، استفاده از آدامس موجب کاهش احتمال خون‌ریزی لثه و تشکیل پلاک‌های دندانیمی‌شود.
  • جویدن آدامسی که حاوی گزیلیتول ، زایلیتول و یا سوربیتول می باشند در آن انواعی از قندهایی که دارای بنیان‌های الکلیِشیمیایی با جذبِ کُند هستند، نه‌تنها به رشد باکتری‌هاکمک نمی‌کند و باعث افزایش پوسیدگی دندان‌هانمی‌شود، بلکه به کاهش پوسیدگی نیز کمک می‌کند. اثر جویدن آدامس‌های گزیلیتول و فلوراید، حتی از محلول‌های کلرهگزیدینو آمین فلورایدهم بهتر است، گرچه استفاده از مسواکو خمیردنداندر جلوگیری از پوسیدگی دندان تأثیر بهتری دارد. مطالعاتی حتی برروی سالمندانهم انجام شده، و نتیجه این بوده که جویدن آدامس در سالمندانِ ساکنِ خانه‌های سالمندان، موجب بهبود سلامت دهانو دندان آنها می‌شود.

        برخی محققان بر این باورند که گزیلیتول در جلوگیری از گوش‌درد مؤثر است.

 

اما امروزه اغلب از شیرین کننده‌های مصنوعی از قبیل ساخارین، آسپارتام، آس سولفام و سیکلامات جهت طعم‌دار کردن آدامس‌ها استفاده می‌شود. مقدار موجود چنین شیرین‌کننده‌هایی در موادی از قبیل برخی مواد شیرین از جمله، نوشابه‌های رژیمی و آدامس‌ها آنقدر نیست که از حد مجاز بیشتر شود و بنابراین خطری مصرف کنندگان را تهدید نمی‌کند.

آدامس از نظر تجاری اولین بار در سال ۱۸۴۸ به فروش رفت یعنی موقعی که برادران Curtis ساکن Maine (ایالتی در انگلستان جدید، شمال شرق آمریکا) روی صمغ درخت کاج آزمایش کردند و یک (ماده) چسبنده ساختند و ماده لاستیک مانند را امتحان کردند و آن را برای جویدن جالب یافتند و گمان بردند که می تواند برای آنها پول ساز باشد.

این اولین مرتبه در تاریخ بود که آدامس از نظر تجاری فروخته شد. دو سال بعد با آزمایش موفق صمغ درخت کاج، صمغ را به آدامس تبدیل کردند و تولید اولین آدامس عمده صنعتی گیاهی را آغاز نمودند. به علاوه به آن طعم افزودند و پارافین را که احساس نرمی و لاستیکی بودن به آن می‌داد در آدامس وارد کردند. نخستین کارخانه تولید آدامس Curtis Chewing Gum Factory نامگذاری شد.

بعداز اوایل دهه۱۸۸۰ برادران Fleer ، Henry Fleer و Frank Fleer صمغ مورد استفاده در کارخانه را امتحان کردند که از درختان استوائی بدست آمده بود. آنها بر روی ماده گیاهی (CHICLE) کار کردند و مکعب‌هایی از مواد ساختند و مکعب‌ها را با مواد شیرینی پوشاندند. آنها مواد ساخته شده را به نام Chiclets نامگذاری کردند. امروزه برندها و کمپانی های بسیار زیادی در تلاش هستند که سهم بیشتری از بازار را از آن خود نمایند که چندتایی از این بزرگان تولید آدامس را خدمتتان می گوییم :

کمپانی تریدنت – وی وی دنت – فایو – هوبابوبا و غیره ...

 

 

آدامس بجویم یا نه؟

در پایان این مقاله نتیجه می گیریم که جویدن آدامس نه تنها عارضه و یا بیماری برای ما ایجاد نخواهد کرد ، بلکه فوایدیم که در بالا عرض شد نیز برایمان به ارمغان می آورد. ولی لازم است بدانیم این روزها با سوءاستفاده از نام کمپانی های بزرگ در صنعت تولید آدامس و با دادن قیمت های ارزان سعی بر این دارند ، محصولات بدون استاندارد و مضر خود را بفروش برسانند و برایشان اصلاً سلامت اجتماعی اهمیتی ندارد . پس قبل از خرید آدامس های که میدانید در حالت معمول قیمتی این چنین ارزان نمی تواند داشته باشد ، به نام روی پاکت آدامس و یا استانداردهای نوشته شده روی بسته های آن توجه فرمایید. باید خاطر نشان کنیم که استفاده بیش از حد در مصرف آدامس و جویدن آن نیز ما را دچار آسیب هایی می کند، چرا که افراط در استفاده از هر چیزی ، حال آنکه اگر مفید هم باشد نیز مضراتی به همراه خواهد داشت چه برسد به اینکه از محصولات غیر استاندارد و معتبر هم استفاده نشود!!!

 

خرید آدامس

 

نظرات شما هرچند کوتاه، ما را در ارتقا سطح کیفی سایت یاری خواهد کرد

نظر خود را ثبت کنید