تاریخچه روز ولنتاین و سپندارمذگان

تاریخچه روز ولنتاین و سپندارمذگان

1396/8/4 13:3:19   پنجشبه

تاریخچه روز ولنتاین و سپندارمذگان از یکدیگر کاملاً جدا هستند، تاریخچه روز ولنتاین را باید در اروپا جستجو کرد ولی تاریخچه روز سپندارمذگان را در تقویم ایرانیان باید جست. تاریخچه روز ولنتاین از لابه لای جنگ های طولانی و طاقت فرسای رومیان بیرون آمد و در نهایت بی رحمی و کشتار فراوان مردم، دوباره معجزه عشق خود را پدیدار نمود. جایی که حتی خود جنگ آوران نیز از کشتار مردم و یا دشمنانشان خسته شده بودند و جسم و روح خود را نیازمند آرامش دانستند. تاریخچه روز ولنتاین را مردم عادی رقم نزدند، بلکه خود جنگ آوران و جنگ جویان بودند که از بی رحمی و کشتار خسته شده بودند. ولی سپندارمذگان در اوج تمدن و در  کمال آرامش شکل گرفته و نیاز عشق و محبت به خود و دیگران در پیشینیان ما از اول وجود داشته و حالا نوبت ماست که آنرا گرامی بداریم.

چیزی در حدود 250 سال از میلاد مسیح گذشته بود، ارتش رومیان آنقدر قدرتمند شده بود که توانسته بود قاره های مانند اروپا ، آسیا ، و آفریقا را نیز اشغال نماید . و این کشور گشایی و بزرگی ارتش باعث رخوت و خستگی سربازان رومی شده بود و آنها را بفکر برگشت به خانواده و یا تشکیل یک خانواده انداخته بود. در آن زمان که شخصی بنام کلودیوس دوم پادشاه روم بود، برای این که ارتش بزرگ و قدرتش را حفظ کند، فرمان داده بود که سربازان حق ازدواج و تشکیل خانواده را ندارند.

و چون اکثر سربازان مسیحی بودند باید ازدواج خود را بصورت رسمی انجام میدادند. ولی کشیشان مشغول در کلیساها، برای حفظ جان خود از این کار سرباز میزدند. در این بین کیشیش بنام ولنتینو بود که معتقد بود زن و مردی که عاشق یکدیگرند باید باهم ازدواج کنند چه سرباز باشند چه مردمان عادی. برای همین سربازان رومی بصورت مخفیانه با معشوقه های خود به ولنتینو مراجعه می کردند و بصورت رسمی اما مخفیانه ازدواج میکردند ، ولی زمان زیادی از مخفی ماند این راز نگذشت و کلودیوس متوجه کار کشیش ولنتینو شد و او را دستگیر کرد و به زندان انداخت. در زندان و در زمانی که ولنتینو منتظر زمان اعدام خود بود ، دختر کلودیوس مخفیانه برای او غذا می برد و با هم ساعتها حرف میزدنند و این دیدارهای پی درپی باعث شده بود تا دختر کلودیوس و ولنتینو عاشق هم شود. از آنجایی که معشوقه ولنتینو نابینا بود (دختر پادشاه کلودیوس ) و گفته می شود که؛ در آخرین دیدار خود ولنتینو دست های خود را روی چشم های دختر کشید و بعد از اینکار دختر بینایی خود را بدست آورد، ولی این کمکی به اعدام نشدن ولنتینو نکرد و بالاخره در روز 14 فوریه سال 270 میلادی گردن زده می شود .

ولی در آخرین روز کشیش ولنتینو نامه ایی را به معشوقه خود یعنی دختر پادشاه می نویسد و بر روی پاکت آن جمله معروفی که هنوز بصورت نمادین در روز ولنتاین ، عشاق بر روی نامه عاشقانه خود می نویسن را می نویسد.

 

FROM YOUR VALENTINE

از طرف ولنتاین تو

 

 تاریخچه روز ولنتاین و سپندارمذگان

 تاریخچه روز ولنتاین و سپندارمذگان

و حالا هر ساله ، روز 14 فوریه هر سال را روز ولنتاین می نامنند و در آن روز به رسم پدر ولنتینو ، عاشقان برای معشوقه های خود نامه های عاشقانه می نویسند ، البته هدیه ایی چه ارزان چه گران نیز بهم می دهند.

البته که ما ایرانی ها از آنجایی که قدمت تاریخی مان نسبت به تمام دنیا بیشتر است و با توجه به داشتن پادشاهی چون کوروش کبیر که خود اسطوره انسان دوستی و اولین حامی حقوق بشر در عصر جهالت بوده در داشتن همچین روزی پیشتاز بوده اییم و جالب است که این روز و مراسم ما 4 روز بیشتر با روز ولنتاین فاصله ندارد که بگمانم همه نام این روز را شنیده اند ولی تکرار آن در همجا برای اینکه به گوش نسل های جدیدتر برسد واجب است . و این روز روزی نیست جز روز سپندارمذگان .

در ایران باستان و آن زمانیکه تمام دنیا در جهل خود زندگی میکردند و یا چیزی بجز کشت و کشتار را نمی دانستند به لطف پادشاه نیمی از دنیا ، کوروش کبیر روزی را بنیانگذاری شد به نام سپندارمذگان ، که تمام عشاق آن روز را گرامی میداشتند و جشن و هل هله ایی برپا می کردند.

در ایران باستان هر ماه را سی روز حساب می‌‌کردند و علاوه بر اینکه ماه ها اسم داشتند، هریک از روزهای ماه نیز یک نام داشتند. به‌عنوان مثال روز اول «روز اهورامزدا»، روز دوم، روز بهمن (سلامت، اندیشه) که نخستین صفت خداوند است، روز سوم اردیبهشت یعنی «بهترین راستی و پاکی» که باز از صفات خداوند است، روز چهارم شهریور یعنی «شاهی و فرمانروایی آرمانی» که خاص خداوند است و روز پنجم «سپندارمذ» بوده است. "سپندارمذ" لقب ملی زمین است یعنی گستراننده، مقدس، فروتن. زمین نماد عشق است چون با فروتنی، تواضع و گذشت به همه عشق می‌‌ورزد. زشت و زیبا را به یک چشم می‌‌نگرد و همه را چون مادری در دامان پر مهر خود امان می‌‌دهد. به همین دلیل در فرهنگ ایران باستان "سپندارمذ" را به‌عنوان نماد عشق می‌‌پنداشتند. پسوند "گان" هم به معنی "جشن" است، و در نتیجه "سپندارمذگان" به معنی "جشن سپندارمذ" (جشن روز زن و زمین است در هر ماه، یک بار، نام روز و ماه یکی می‌‌شده است که در همان روز که نامش با نام ماه مقارن می‌‌شد، جشنی ترتیب می‌‌دادند متناسب با نام آن روز و ماه. مثلاً شانزدهمین روز هر ماه "مهر" نام داشت که در ماه مهر، «مهرگان» لقب می‌‌گرفت. همین طور روز پنجم هر ماه "سپندارمذ" یا "اسفندارمذ" نام داشت که در ماه دوازدهم سال که آن هم "اسفندارمذ" نام داشت، جشنی با همین عنوان می‌‌گرفتند. "سپندارمذگان" جشن زمین و گرامی داشت عشق است که هر دو در کنار هم معنا پیدا می‌‌کردند . در این روز زنان به شوهران خود با محبت هدیه می‌‌دادند. مردان نیز زنان و دختران را بر تخت شاهی نشانده، به آنها هدیه داده و از آنها اطاعت می‌‌کردند. جشن "سپندارمذگان" یا "اسفندگان"، روز گرامیداشت زنان در ایران باستان بوده است .

 

تاریخچه روز ولنتاین و سپندارمذگان

تاریخچه روز ولنتاین و سپندارمذگان

 

البته که نباید به جشن ها و آیین هر قوم یا کشوری توهین کرد و یا آن را خورد شمرد ، چرا که از نظر اینجانب چه بهتر که هر روز را بهانه ایی بدانیم برای تقدیر از عشقمان و اگر هر روز را روز سپندارمذ و یا ولنتیان بدانیم پیوند عشقمان محکم و محکم تر خواهد شد و زندگیمان پر از شیرینی خواهد بود.

فرقی ندارد ولنتاین یا سپندارمذ ، هر روز ، روز عشق است هر روزی که از پس روز دیگر می آید هدیه با عشق از طرف خداوند به ما بندگان است و ما باید هر روزمان پر از عشق باشد چون هدیه معشوق همه ما آدمیان است.

 

 

خرید کادو ولنتاین

نظرات شما هرچند کوتاه، ما را در ارتقا سطح کیفی سایت یاری خواهد کرد

نظر خود را ثبت کنید

نظرات

ایجاد شده در: 1397/12/10 8:16:37   جمعه

عالی بود

آشنایی با فرهنگ های دیرینه‌ای خودمون بنظرم واجبه
خودم بشخصه زیاد از فرهنگ خودم نمیدونم بعلت انتقال ندادن از نسل های قبل و یا گرامی داشتن این مناسبت ها