پیدایش جشن تولد

پیدایش جشن تولد

1396/8/15 15:37:10   دوشنبه

در طی سال، روزهای زیادی را ما خواسته یا ناخواسته درگیر جشن تولد خودمون یا خانواده یا آشنایان و یا دوستانمان هستیم. اصلا به این فکر کرده اید که اولین جشن تولد را کِی یا چه کسی، و در کجای دنیا جشن گرفته اند؟

جشن تولد یا جشن زادروز ، جشنی است که در طی سال برای یاد آوری تولد هر شخصی در تاریخ تولدش برگزار می شود. و این اتفاق را اگر بخواهیم مو شکافانه تحلیل و بررسی کنیم باید به تاریخ مراجعه کنیم.

هرودوت تاریخ نگار مشهور یونانی در کتاب تواریخ خود این چنین گفته که: در میان همهٔ روزهای سال، روزی که بیش از همه توسط ایرانیان جشن گرفته می‌شود، زادروز(جشن تولد) آنان است.

جشن تولد یا جشن زادروز همانطور که گفتیم ریشه تاریخی عمیقی دارد ولی در طی این سالها دستخوش تغیرات بسیار زیادی شده است که سعی می کنیم کوتاه ولی مفید از اول تا به امروز برایتان باز گو کنیم:

برخی از اولین جشن های تولد و یا جشن زادروز در تاریخ؛

در دوران باستان با توجه به نبودن تقویم، آنچنان تاریخ تولد و یا زادروز در بین مردمان عادی مهم نبود، ولی به ندرت در بین پادشاهان و یا اشخاص مهم، فقط تاریخ فوت آنها ثبت می شد و یا حداقل افرادی که دست به کارهای مهمی زدند که تاریخ از آنها به عنوان شخص تاثیر گزار یاد کرده است، ثبت می شد. به طور کلی  در  ایام باستان، تاریخ تولد افراد به طور دقیق ثبت نمی‌شد، حتی تا همین چند دهه پیش هم برخی از پیرمردان در کشور خودمان تاریخ تولد نوادگانشان را فقط در پشت جلد قرآن ثبت می‌کردند که در زمان‌های  بسیار دور همین مقدار ثبت تاریخ تولد نیز کمتر وجود داشت یا اصلاً انجام نمی‌گردید!

جشن تولد و یا زادروز برای اولین بار در بین قوم بابل

به گفته مورخان، بابلیان بعد از ایجاد تقویم، اولین کسانی بودن که تاریخ تولد مردها را ثبت میکردند ولی گرفتن جشن تولد ویا زادروز مختص به پادشاهان و خانواده شاهی و اشرافیان بود و همانطور که گفتیم آنهم فقط برای مردان. هم‌چنین، طبق قدیمی‌ترین اسناد موجود تاریخی، نخستین جشن تولد در جهان، ۳۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح برای یکی از فراعنه‌ی مصر باستان برگزار شده است! حتی برده‌ها نیز در مراسم جشن تولد شرکت داده می‌شدند و برای برخی از محکومان و زندانیان در چنین روزی فرمان عفو صادر می‌شده است!

طبق نظر برخی از مورخان، برگزاری جشن تولد از جانب  مصریان و ایرانیان آغاز شده و سپس به یونانیان انتقال یافته است! پیش از ظهور مسیح روز تولد پادشاه روم (سزار) طبق حکم  مجلس سنای رومیان جزو اعیاد ملی امپراتوری رم اعلام  و جشن گرفته می‌شد.

البته با ظهور مسیحیت و با توجه به قوانین و سنتهای سخت گیرانه آنان، جشن تولد و یا زادروز با افت شدیدی و تا حد فراموشی پیش رفت که زیاد وارد آن زمان نمی شویم چرا که باید به باورها و اعقاید احترام گذاشته شود.

در جهت تکمیل گفته هرودوت در مورد مهم بودن جشن زادروز و یا جشن تولد در بین ایرانیان می گویند که: در این روز مردمان و کودکان لباس های نو می پوشیدند و قربانی می کردنند و جشن بزرگی را برپا می کردند. همچنین در کتاب «برهان قاطع» جلد سوم، صفحه‌ی ۱۳۱۶ به موضوعی به نام تولد «داراب» و جشن گرفتن آن توسط «مغان» در ایام باستان اشاره می‌شود.

 

 

آیا می دانید؟!

برگزاری جشن تولد از نظر روانی روی کودکان ۳ تا ۶ سال موجب احساس بزرگ شدن و حتی تغییر رفتار در آن ها می شود، مطالعات در این زمینه حتی نشان داده اند با برگزاری جشن های تولد و یا زادروز، زود تر از موعد، کودکان رفتار سنین بالاتر را از خود نشان می دهند. البته عده ایی از کارشناسان و روانشناسان بر این عقیده اند که: جشن تولد برای کودکان زیر 4 سال معنای زیادی ندارد و پس از حدود 4 سالگی اهمیت ویژه ای پیدا می کند.

تولد طلایی چیست؟ چگونه جشن تولد طلایی را پیدا کنیم؟

هر فردی به طور نرمال یک تولد طلایی دارد و یک بار در طول عمر خود آن را تجربه می کند. تولد طلایی یا جشن تولد طلایی اصطلاحا به زمانی گفته می شود که سال و روز تولد شما مثل هم شود. مثلا اگر شما متولد روز ۱۴ فروردین باشید، باید تا سال ۱۴۱۴ صبرکنید تا روز طلاییتان برسد. البته ممکن است از روز معادل تولدتان در تقویم میلادی هم کمک بگیرید.

گران ترین جشن تولد دنیا

گران ترین جشن تولد دنیا به نام باول مک کارتی (Paul McCartney) در مارس ۱۹۹۷ثبت شده است. این جشن تولد، یه چیزی در حدود ۸۴ هزار دلار یعنی نزدیک ۴۰۰میلیارد تومان ناقابل خرج برداشته. همچنین یک جشن تولد گران قیمت دیگر برای تولد ۵۰ سالگی سلطان برونئی به رقم ۲۷ میلیون دلار یا ۱۵۰ میلیارد تومان در ۳۱ چولای ۱۹۹۶ یعنی یک سال قبل تر از آقای مک کارتی ثبت شده. شاید آقای مک کارتی که یک خواننده و شاعر پاپ است، می خواسته حال سلطان را بگیرد؟؟؟؟!!!!!!!!!

شعر و یا آهنگ جشن تولد و یا جشن زادروز:

در ایران که همه ما آهنگ جشن تولد را از بر هستیم و طبیعتاً در خارج از مرزهای جغرافیایی باقی مردمان نیز همانند ما یک آهنگ و شعر مخصوص به خود را دارند که از کوچک تا بزرگ آن را از بر هستند.

جالب است بدانید که آهنگ و شعر (تولد تولد تولد تولدت مبارک ...) برای اولین بار در سال 1349 برای تولد خودروی تولیدی ایران، یعنی پیکان توسط استاد بی بدیل موسیقی ایران و جهان انوشیروان روحانی سروده و تنظیم شد و بعنوان آهنگ تولد تا به امروز و تا به ابدیت ماندگار خواهد شد.

 

 

 

 

خرید لوازم تولد و جشن

 

نظرات شما هرچند کوتاه، ما را در ارتقا سطح کیفی سایت یاری خواهد کرد

نظر خود را ثبت کنید